Pomoc rodzinie w kryzysie i przeciwdziałanie przemocy

  • Publikacja:
  • Odsłon: 12 297

Przemoc domowa to każde zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działania, skierowane przeciwko bliskiej osobie, powodując fizyczne lub psychiczne cierpienie.

 

Przemoc domowa - jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności: narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę, ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej, istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 

Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy, warto pamiętać, że:

 

Wiele osób podobnie jak Ty, doznaje przemocy w swoim domu. Nie mówią o tym, bo się boją i wstydzą. Często też czują się winne za zaistniałą sytuację. Musisz jednak wiedzieć, że: Nic nie usprawiedliwia przemocy.

 

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem! Nawet po wielu latach możesz szukać pomocy. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć nie! Przemoc nie skończy się sama z siebie. Pierwszym krokiem do jej przerwania jest przełamanie milczenia. Nie masz powodu, by się wstydzić.

 

Masz prawo szukać pomocy, gdy Twoje prawa są łamane

 

Instytucje, w których może być udzielona pomoc ofiarom przemocy na terenie gminy i powiatu: