• Odsłon: 673

Wnioski o 500 plus po ukraińsku już od soboty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500 plus obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od soboty.

 

Wnioski tylko elektronicznie

 

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. Będą mogli oni starać się o świadczenia 500 plus, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

 

Do złożenia wniosku o 500 plus niezbędne jest założenie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS, ponadto specjalny numer PESEL, rachunek bankowy Polsce, polski numer telefonu oraz adres e-mail.

 

Specjalna sobota w ZUS

 

Postanowiliśmy otworzyć wybrane placówki ZUS w regionie również w najbliższą sobotę. Sala obsługi klientów w Opolu, Nysie i Kędzierzynie-Koźlu będzie czynna od godziny 9. do 15. To ogólnopolskie przedsięwzięcie ZUS w ramach specjalnej akcji „Weekend dla Ukrainy”. Przewidujemy, że możliwość składania wniosków o 500 plus od soboty skłoni wielu Ukraińców do zakładania kont na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego w najbliższą otwieramy nasze placówki w największych miastach regionu, żeby w tym pomóc – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

 

W poniedziałek ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy.

 

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.

 

Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

 

W Opolu wsparcie dla obywateli Ukrainy odbywa się w Centrum Aktywizacji Społecznej przy ulicy Krakowskiej 32. W Centrum utworzyliśmy punkt informacyjny ZUS, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

 

Partnerzy