• Odsłon: 3451

Wystawa - rzeźba w drewnie

Obecnie rzeźbą ludową zajmują się tylko nieliczne osoby. Właśnie jedną z takich osób jest nasz klient Pan Józef Sowa. Pan Józef Sowa urodził się w miejscowości Wesoła w woj. podkarpackim, gdzie miłością do tego rzemiosła zaraził go sąsiad. Od dziecka zachwycała go rzeźba, która stała się jego pasją od 8 roku życia. Jako mały chłopiec zaczął rzeźbić płaskorzeźby.

 

Fragment drzewa lipowego, to właściwie niczym niewyróżniająca się drewniana bryła, która w dłoniach Pana Józefa staje się najwyższej klasy materiałem plastycznym, podatnym na niemalże każde kształtowanie. W ten sposób powstają formy pozwalające na wydobycie całego bogactwa, jakie daje drewno.

 

Artysta operuje takimi motywami jak: postacie ludzkie, postacie z szopki bożonarodzeniowej, sakralne, zwierzęta, pojawiają się także wojownicy i żołnierze zaopatrzeni w hełmy i zbroje. Rzeźby Pana Józefa są wykonane ręcznie przy użyciu dłut i nożyków, są jedynymi, niepowtarzalnymi egzemplarzami.

 

Uwieńczeniem pracy rzeźbiarza jest wernisaż, który odbędzie się w Centrum Kultury w Głuchołazach w dniu 17 lutego 2017r. Serdecznie zapraszamy.

 

Plakat - rzeźba w drewnie

Partnerzy